Perşembe , Mayıs 16 2024
Doğalgaz Türkiye’ye ne zaman geldi
Doğalgaz Türkiye’ye ne zaman geldi

Doğalgaz Türkiye’ye ne zaman geldi? Doğalgaz Kombi Servisi

Doğalgaz Türkiye’ye ne zaman geldi? Doğalgazın Türkiye’de kişisel alanda ve sanayi alanında kullanılacak kadar dolaşım sağlanması 1980li yıllarda başlamıştır.

Türkiye’de Doğalgazın Kullanımı

Doğalgaz, son 50-70 yıl da oldukça önem kazanan bir enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Petrol, kömür gibi enerji kaynaklarına göre daha sağlıklı, daha düşük maliyetli olmakla birlikte çıkarılması ve kullanılacak bir şekilde iletilmesi daha kolaydır.

Türkiye’de Doğalgaz

Ancak buna rağmen Türkiye’nin doğalgaz kullanımına oldukça geç bir tarihte başladığını söylemek zor değildir.

Türkiye’ye ilk doğalgaz ne zaman geldi

Türkiye’de doğalgaz ilk kez 1970li yıllarda tespit edilmiştir. Ancak bu yıllarda sayılı sanayi kuruluşlarında kullanılmıştır. Doğalgazın Türkiye’de kişisel alanda ve sanayi alanında yoğun biçimde kullanılacak kadar dolaşım sağlanması 1980li yıllarda başlamıştır. Bununla birlikte bugün Türkiye’de en yaygın ve en çok tercih edilen enerji kaynağının doğalgaz olduğunu söylemek de zor değil. Doğalgaz Türkiye’ye ne zaman geldi sorusunu yanıtlarken bu değişime dikkat etmek gerekir.

Doğalgaz Kombi Servisi

İstanbul Avrupa yakasında İstanbul ilçe ve semtlerine Kombi Teknik Servis elemanlarımız tarafından Doğalgaz Kombi Servisi ve Doğalgaz Sobası Servisi hizmeti vermekteyiz. 0532 706 99 51

Türkiye’de ilk doğalgaz

Türkiye’de ilk doğalgaz kaynağı 1970li yıllarda Kırklareli’nin Kurumlar bölgesinde tespit edilmiştir. Bu doğalgaz 1976 yılında Pınarhisar Çimento fabrikasında kullanılmaya başlanmıştır. Aynı şekilde 1975 yılında Mardin’in Çamurlu bölgesinde bulunan doğal gaz 1982 yılında Mardin Çimento Fabrikası’nda kullanılmaya başlanmıştır. Doğal gazın böyle kısıtlı bir alanda kullanılmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır ve şüphesiz ki bunların başında o yıllarda Türkiye’de doğalgazı geniş bir alana dağıtacak yeterli teknolojinin bulunmaması gelmektedir. Ayrıca Türkiye’deki doğalgaz kaynakları bugün dâhi ülkenin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar yeterli değildir. Bu yüzden doğalgaz Türkiye’ye ne zaman geldi sorusunu cevaplandırırken çeşitli dönemlerdeki teknolojik koşulları da göz önünde bulundurmak gerekir.

Rusyadan Türkiye’ye Doğalgaz

1984 yılında Sovyetler Birliği’yle enerji aktarımı anlaşması yapılmıştır. Bu anlaşmayla Rusya’dan alınan enerji Türkiye’de kişisel alanda ve sanayi alanında kullanılacak kadar yaygınlaşmaya başlamıştır. Başta İzmit ve Bursa gibi sanayi bölgeleri olmak üzere Türkiye’de doğalgaz alanında ciddi bir pazar oluşmuştur. Bugün doğalgazın Türkiye’deki en yaygın ve en çok tercih edilen enerji kaynağı olmasının temellerinin bu anlaşmayla atıldığını söylemek zor değil. Doğalgaz Türkiye’ye ne zaman geldi sorusunu cevaplarken yaygın olarak kullanılmaya başlandığı zamanı baz almak faydalı olacaktır.

Türkiye, coğrafi konumu sebebiyle doğalgaz kaynaklarının aktarımı açısından önemli bir ülkedir. Çeşitli doğalgaz boru hattı projeleri sonucu daha çok önem kazanacağı, Alaska gibi bölgelerde üretilen gazın dâhi Türkiye üzerinden iletileceği tahmin edilmektedir.

Ülkemize doğalgaz nereden gelir

Konu ile alakalı Doğalgaz Ülkemize Nasıl Ulaşır Kaya Gazı NedirÜlkemize doğalgaz nereden gelir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Teknik Servis Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir