Çarşamba , Mayıs 15 2024
Türkiye’de Doğalgaz Nerede Çıkarılıyor
Türkiye’de Doğalgaz Nerede Çıkarılıyor

Türkiye’de Doğalgaz Nerede Çıkarılıyor – Doğalgaz Kombi Servis

Türkiye’de Doğalgaz Nerede ÇıkarılıyorÜlkemizde doğal gaz üretimi yapılan iller Edirne, Tekirdağ, Mardin, Adıyaman ve Düzce Kırklareli ve İstanbul illeridir.

Türkiye, coğrafi konumu bakımından doğalgaz kaynaklarının iletimi için oldukça önemlidir. İran, Rusya, Azerbaycan gibi ülkelerden çıkarılan doğalgaz Türkiye’den geçen çeşitli boru hatları üzerinden Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ulaştırılmaktadır. Türkiye her ne kadar ağırlıklı olarak dışarıdan doğal gaz alan bir ülke olsa da, ülke üzerinde çeşitli yerlerde doğalgaz rezervleri bulunmaktadır. Ancak bu rezervler Türkiye’nin kişisel enerji ihtiyacından çok çeşitli sanayi kuruluşlarında ve elektrik enerjisi gibi amaçlarda kullanılmaktadır.

Doğalgaz Kombi Servis

Beyaz Eşya servisi, Klima ve Kombi Teknik Servisi olarak hizmet vermekte olan Aluşlar Teknik Hizmetleri firması Doğalgaz Kombi Servis, Soba Servisi, tamir, bakım, onarım, doğalgaz tesisat işlerinizde Doğalgaz Mühendislik firması olarak yanınızdadır. 0532 706 99 51

Türkiye’de Doğalgaz Nerede Çıkarılıyor

Türkiye’de doğalgazın geç kullanılmaya başlamasını bu enerji kaynaklarının kişisel enerji ihtiyacını karşılayacak kadar yeterli olmamasına bağlamak mümkündür. Ancak Türkiye’de doğalgaz nerede çıkarılıyor sorusunu yanıtlarken ülkedeki rezervlerden elde edilen enerjinin kullanım alanlarını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Türkiyede doğalgaz çıkan yerler

Türkiyede doğalgaz çıkan yerlerTürkiye’de ilk doğalgaz 1970 yılında Kırklareli’nin Kurumlar bölgesinden çıkarılmıştır. Buradan çıkarılan doğalgaz 1976 yılında Kırklareli’deki çimento fabrikasında kullanılmaya başlanmıştır. 1975 yılında Mardin’in Çamurlu sahasında bulunan doğalgazda 1982 yılından itibaren Mardin Çimento Fabrikası’nda kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de doğalgaz nerede bulunur

Türkiye’deki doğalgaz kaynakları oldukça sınırlıdır. Türkiye’de doğalgaz kullanımının ciddi anlamda geç bir tarihte başlaması ve ülkenin ısınma kaynakları arasında en çok tercih edilen kaynak olan doğalgazın bugün dışarıdan ithâl edilmesi ülkedeki doğalgaz kaynaklarının sınırlı olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak Türkiye’de doğalgaz nerede çıkarılıyor sorusuna verilebilecek birkaç bölge bulunmaktadır ve bu bölgelerden çıkarılan doğalgaz hem enerji üretiminde hem de sanayi alanında verimli bir biçimde kullanılmaktadır.

Türkiye’de doğalgaz nerede çıkarılıyor

Bugün Türkiye’nin doğalgaz çıkarılan iki bölgesi bulunmaktadır. Bunlar Kırklareli Kurumlar ve Mardin Çamurlu bölgeleridir. Ancak doğalgazın işlendiği birçok tesis de bulunmaktadır. Örneğin İstanbul’da yer alan Ambarlı bölgesinde doğalgaz işlenerek elektrik enerjisi üretilmektedir. Bununla birlikte Trakya bölgesi Türkiye’nin en çok doğalgaz çıkarılan ve işlenen bölgesi olarak bilinmektedir. Kırklareli’ndeki Hamitabat ve İstanbul’daki Ambarlı santrallerinde doğalgaz işlenerek elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Bununla birlikte Türkiye’de kaya gazı açısından bir potansiyel olduğu da tahmin edilmektedir.

Türkiye’de doğalgaz nerelerden çıkarılır

Türkiye’de doğalgaz nerede çıkarılıyor sorusuna yanıt ararken ülkedeki doğalgaz rezervleri incelenmeli ve bu rezervlerin kullanım alanları göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye’nin doğalgaz açısından Rusya, İran gibi ülkelere bağımlılığının uzun süre devam edeceği bilinmektedir.

Ülkemizde doğal gaz üretimi yapılan iller

Tablo ve grafik incelendiğinde en çok doğalgaz çıkartılan il 279,96 Sm3 ile Tekirdağ’dır.

Ülkemizde doğal gaz üretimi yapılan iller Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Adıyaman, Mardin ve Düzce illeri 2014 yılı çıkartılan doğal gaz miktarları tablosu.

0,31 Adıyaman
9,55 Mardin
12,18 Edirne
41,99 İstanbul
64,31 Düzce
71,02 Kırklareli
279,96 Tekirdağ
479,39 Genel Toplam Genel Toplam

Türkiye’de Doğalgaz Nerede Çıkarılıyor – Doğalgaz Kombi Servis firması tarafından bilgiler paylaşılmıştır. 0532 706 99 51

Teknik Servis Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir