Çarşamba , Mayıs 15 2024
Türkiye’ye Doğalgaz Nereden Gelir
Türkiye’ye Doğalgaz Nereden Gelir

Türkiye’ye Doğalgaz Nereden Gelir – Doğalgaz Kombi Servisi

Türkiye’ye Doğalgaz Nereden GelirTürkiye’de kullanılan doğalgazın büyük bir kısmı Rusya, Orta Asya, İran Azerbaycan gibi ülkelerden doğal gaz boru hatlarıyla gelmektedir.

Doğalgazın Türkiye’de geç kullanılmaya başlanan bir enerji kaynağı olduğunu söylemek zor değil. Ülkedeki ilk doğalgaz kullanımı 1970li yıllarda başlamıştır ancak bu durum sadece birkaç sanayi kuruluşu ile sınırlı kalmıştır. Doğalgazın kişisel alanda ve sanayi alanında yoğun olarak kullanılacak bir şekilde dolaşıma girmesi 1984 yılında olmuştur. Bu yıl Sovyetler Birliği’yle yapılan enerji aktarımı anlaşması sonucunda Rusya’dan alınan doğalgaz Türkiye’de dolaşıma girmiş ve ülkede başta Bursa, İzmit gibi sanayi kentleri olmak üzere ciddi anlamda bir doğalgaz pazarı oluşmuştur.

Doğalgaz Kombi Servisi

Aluşlar Kombi ve Klima Teknik Servis firmamız tarafından uzun yıllardır; Doğalgaz Kombi Servisi, Soba Servisi, Klima Servisi olarak, tamir, bakım, montaj, 2. el ve sıfır ürünlerin satışını yapmaktayız. 0532 706 99 51

Türkiye’ye Doğalgaz Nereden Gelir

Bugüne gelindiğinde doğalgazın Türkiye’de en yaygın kullanılan enerji kaynağı olduğu görülmektedir ancak bu durum göz önüne alınırken Türkiye’ye doğalgaz nereden gelir göz gezdirmek faydalı olacaktır.

Türkiye’de doğalgaz çıkarılan yerler

Öncelikle Türkiye’de doğalgaz çıkarılan yerler belli başlı yerler bulunmaktadır. Ancak Türkiye’den çıkarılan doğal gaz ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabilmek için yeterli değildir. Bu yüzden Türkiye’nin doğalgaz kaynakları açısından dışa bağımlı bir ülke olduğunu söylemek zor değil. Bu durum Avrupa ülkeleri için de geçerlidir. Türkiye’de ve Avrupa’da kullanılan doğalgazın büyük bir kısmı Rusya, Orta Asya, Azerbaycan gibi coğrafyalardan veya Pasifik Okyanusu gibi sulardan çıkarılmakta, boru hatlarıyla bu bölgelere ulaştırılmaktadır.

Türkiye doğalgazı nereden alıyor

Türkiye’nin başlıca doğalgaz tedarikçisi Rusya’dır ve ülkede Rusya’dan aktarılan doğalgazın ulaştırıldığı birçok boru sistemi bulunmaktadır. Bununla birlikte İran ve Azerbaycan’dan çıkarılan doğalgaz da Türkiye açısından oldukça önemlidir ve enerji ihtiyacını karşılayan başlıca kaynaklardır. Türkiye’ye doğalgaz nereden gelir sorusunun cevabını bu bölgelerde aramak gerekir.

Türkiye üzerinden geçen doğalgaz boru hatları

Türkiye, coğrafi konumu bakımından doğalgaz aktarımı için son derece önemlidir. İran, Rusya ve Azerbaycan gibi bölgelerden çıkarılan doğalgazın Avrupa’ya aktarımı Türkiye üzerinden gerçekleşmektedir. Başta Mavi Akım olmak üzere birçok doğalgaz hattı Türkiye’den zaruri olarak geçmektedir.

Bununla birlikte Trans-Alaska gibi doğalgaz önemli doğalgaz hatlarının da Türkiye’den geçirilmesi planlanmaktadır.

Ülkemize doğalgaz hangi ülkelerden gelir

Türkiye’ye doğalgaz nereden gelir sorusu ağırlıklı olarak Rusya, İran ve Azerbaycan ile yanıtlanabilir. Ancak Türkmenistan’ın da doğalgaz çıkarma konusunda ciddi anlamda ivme kazandığı ve önümüzdeki yıllarda önemli bir doğalgaz tedarikçisi konumunda olacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca Pasifik ve Alaska’dan çıkarılan doğalgazın da Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması beklenmektedir.

Teknik Servis Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir