Çarşamba , Haziran 12 2024
Doğalgazın Turuncu Yanması
Doğalgazın Turuncu Yanması

Doğalgazın Turuncu Yanması istanbul 0532 706 99 51 Kombi Servisi

Doğalgazın turuncu yanması; Isıtma sistemlerinde, kombilerde ve ocaklarda yanan ateşin rengi doğalgaz dolaşımıyla ilgili bilgi verici niteliktedir. Kombi Servisi

Kombi Servisi

Ateşin mavi yanması her şeyin yolunda olduğunu, doğal gazın ısı ve pişirme sistemlerine ulaşması gereken miktarda doğru bir şekilde ulaştığını gösterir.

Ancak ateş farklı renklerde yanıyorsa dikkat edilmesi gereken durumlar var demektir. Ateş mavi değil de başka bir renkte yanıyorsa, cihazın kullanımı durdurulmalı, gaz vanası kapatılmalı ve hemen kombi-soba tamiri konusunda uzman bir Kombi Servisi ekip çağrılmalıdır. Ateşin mavi yanmaması doğalgaz sirkülasyonunda ciddi bir sorun olduğunu gösterir ve bu durumda yapılması gereken tek şey uzman yardımı almaktır. Aksi takdirde hayati tehlike taşıyan durumlar dahi ortaya çıkabilir.

Doğalgazın Turuncu Yanması

Eğer ateş turuncu yanıyorsa, bu durum ilk olarak cihaza yeterli gazın ulaşmadığını gösterir. Bu durumda öncelikle dairedeki veya binadaki doğalgaz sistemleri kontrol edilmelidir. Borulardaki tıkanıklıklar gazın cihaza ulaşmasını engelliyor olabilir. Ateşin turuncu yandığı görülüyorsa derhâl cihaz kapatılmalı, dairenin gazı vanadan kesilmeli ve cihazın kullanma kılavuzunda durumla ilgili talimatlara göz atılmalıdır.

Ateşin turuncu yanması

Ateşin turuncu yanması, sıradan bir arıza durumu değildir.

Sistemlerdeki tıkanıklık sebebiyle cihaza ulaşan gaz oranında azalma olabileceği gibi, gaz kaçağı da olabilir. Gaz kaçağı gerçekleşirken her zaman koku almak mümkün olmayabilir ve farkında olunmayan bu durum daha tehlikeli olabilir. Doğalgaz turuncu yanıyor ve sistemlerde gazın cihaza erişmesini engelleyecek bir tıkanıklık görünmüyorsa derhâl cihaz kapatılmalı ve bir kombi bakımı ekibi çağırılmalıdır.

Doğalgazın Turuncu Yanması

Doğalgazın turuncu yanması aynı zamanda ortamdaki oksijenin azaldığını da gösterir. Ortamda yeterli oksijen bulunmazsa doğalgaz sızıntısı can kaybına dâhi sebep olabilir. Ayrıca gaz kaçağı olduğu takdirde ortamdaki oksijen doğal olarak azalacaktır.

Böyle durumlarda doğalgaz sobası, kombi veya ocak kapatılmalı, gaz akışı durdurulmalı ve ortam havalandırılmalıdır. Ayrıca böyle bir olaydan sonra sağlık kontrolü yaptırmak da faydalı olacaktır. Bununla birlikte gaz kaçağının devam etmemesi için cihaza ve dairedeki gaz sistemlerine bakım yapılması gerekir. Borulardaki en ufak bir aşınma veya sıkışma bile gaz kaçağına sebep olabilmektedir bu yüzden ısınma cihazları ve sistemleri sık sık kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir.

Yeterince bakım yapılmayan cihazların gaz kaçağına sebep olması mümkündür. Çünkü bu cihazlar geniş ısıtma sistemlerine ve su sistemlerine bağlı olarak, yoğun bir performansla çalışırlar. Bu durum hem cihazın iç parçalarında hem de bağlı olduğu sistemlerde ve bu sistemlerle iletim sağlayan borularda çeşitli aşınmalara yol açabilir. Dikkat edilmeyen bir gaz sıkışması bile gaz kaçağına sebep olabilir.

Kombi Tamiri Servisi

Doğalgaz turuncu yanıyor ise bu normalde görülmeyecek cinsten bir arıza durumu olduğunun işaretidir. Elbette öncelikle cihazın kullanma kılavuzuna bakılmalıdır ancak kullanıcının çabası tek başına gaz kaçağını engellemek için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden turuncu ateş görüldüğünde kombi tamiri servisi konusunda uzman bir ekibe başvurarak cihazda ve ısıtma sistemlerinde bakım yaptırmak gerekecektir.

Teknik Servis Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir