Perşembe , Mayıs 16 2024
Ülkemize doğalgaz nereden gelir
Ülkemize doğalgaz nereden gelir

Ülkemize doğalgaz nereden gelir Doğalgaz Kombi Servisi

Ülkemize doğalgaz nereden gelirDoğalgaz nereden çıkarılırDoğalgaz Ülkemize Nasıl Ulaşır bilgilerini Doğal gaz Kombi Servisi sitemizde bulabilirsiniz.

Ülkemize doğalgaz nereden gelir

Ülkemize doğalgaz nereden gelir sorusundan önce şunu bilmeliyiz, Doğal gaz, Türkiye’de yoğun olarak çıkarılan bir enerji kaynağı değildir.

Türkiye’de ve karasularında doğalgaz çıkarılabilen bölgeler olmakla birlikte buralardan çıkarılan gaz ülkenin enerji ihtiyacını karşılamakta yeterli değildir. Bu yüzden Türkiye’nin doğalgaz bakımından dışa bağımlı bir ülke olduğu söylenebilir. Aynı durum Avrupa ülkeleri için de geçerlidir.

Doğalgaz Kombi Servisi

Doğalgaz Kombi Servisi firması olarak, set üstü ocak, fırın, doğal gaz kombi ve doğal gaz sobası tamiri, bakımı ve arıza sorunlarınız da deneyimli kombi teknik servisi elemanlarımız ve gezici kombi servisi araçlarımızla hizmetinizdeyiz. 0532 706 99 51

Doğalgaz Nereden Çıkarılır

Türkiye’de ve Avrupa’da enerji kaynağı olarak kullanılan doğalgaz nereden çıkarılır derseniz ağırlıklı olarak Kafkasya, Ortadoğu, Rusya ve Orta Asya gibi bölgelerden çıkarılmaktadır.

Buralardan çıkarılan doğal gaz çeşitli boru hatlarıyla ulaştırılır. Türkiye’ye uzanan çeşitli boru hatları bulunmaktadır ve ülkenin gaz ihtiyacı belli miktarlarda satın alınan gazı bu doğal gaz boru hatları yoluyla ulaştırılmasıyla karşılanmaktadır.

Doğalgaz kullanımı

Doğalgaz kullanımını gözlemleyebilmek için ülkemize doğalgaz nereden gelir meselesine dikkat etmek gerekir.

Türkiye’nin doğalgazı geç kullanmaya başlayan bir ülke olduğunu söylemek zor değil.

Doğalgaz Türkiye’ye 1970li yıllarda gelmiştir ancak bu yıllarda sadece birkaç sanayi kuruluşunda kullanılmıştır.

Doğalgazın hem kişisel alanda hem sanayi alanında yoğun olarak kullanılmaya başlanması 1984 yılına rastlar. Bu yılda Sovyetler Birliği ile yapılan enerji aktarımı anlaşması doğalgazın Türkiye’de ciddi anlamda yaygınlaşmasını ve ülkede bir doğal gaz pazarı oluşmasını sağlamıştır. Bu durumda Rusya’yı başlıca doğalgaz sağlayıcısı olarak görmek mümkündür. Rusya sadece Türkiye için değil Avrupa ülkeleri için de doğalgaz kaynakları açısından oldukça önemli bir coğrafyadır.

Ülkemize doğalgaz nereden gelmektedir?

Ülkemize doğalgaz nereden gelmektedir
Ülkemize doğalgaz nereden gelmektedir

Ülkemize doğalgaz nereden gelmektedir? sorusuna verilebilecek ilk cevap Rusya’dır.

Doğalgaz Ülkemize Nasıl Ulaşır

Bununla birlikte İran ve Azerbaycan’dan satın alınan doğalgaz da Türkiye’deki enerji kullanımı için oldukça önemlidir. Türkiye’den başta Mavi Akım boru hattı olmak üzere birçok boru hattı geçmektedir. Bununla birlikte Trans-Alaska gibi çeşitli boru hatlarının geçişi de planlanmaktadır.

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan’dan üretilen doğal gazın Avrupa’ya geçişini sağlayan bir coğrafyada bulunması açısından birçok boru hattının bulunduğu bir ülkedir. Bununla birlikte Türkmenistan doğal gazının da önem kazanacağı ve Türkmenistan’ın önümüzdeki yıllarda doğalgaz enerjisi açısından önemli bir ülke hâline geleceği tahmin edilmektedir.

Türkiye’nin doğalgaz konumu

Ülkemize doğalgaz nereden gelir sorusunu yanıtlamadan önce Türkiye’nin doğalgaz konumunu gözden geçirmek gerekir. Çünkü Türkiye doğalgaz alışverişi ve iletimi açısından coğrafi olarak son derece önemli bir yerdedir.

Teknik Servis Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir