Salı , Mayıs 14 2024
Kaya Gazı
Kaya Gazı

Kaya Gazı Nedir – Kaya gazı Türkiye – Kaya Gazı Kullanımı

Kaya Gazı: ilk olarak 1821 yılında New York’ta çıkarlmıştır. Daha önce sanayi amaçlı kullanılmış olmakla birlikte diğer enerji ve doğal gaz kaynakları kadar aktif olarak kullanılmamıştır.

Kaya Gazı Nedir?

Kaya Gazı nedir? diye soracak olursak en basit tanımı ile; Kayagazı, kayaçların arasında sıkışmış olan doğal gaza verilen isimdir. Şeyl gazı olarak da bilinmektedir.

İlk olarak 1821 yılında New York’ta çıkartılmıştır. Daha önceleri sanayi amaçlı kullanılmış olmakla birlikte diğer enerji ve doğalgaz kaynakları kadar aktif olarak kullanılmamıştır. Ancak önümüzdeki yıllarda bu durumun değişeceği tahmin edilmektedir. Çünkü kayagazı oldukça yoğun bir gazdır ve hem kişisel ısınma gibi amaçlarda hem de endüstriyel kullanımlarda daha çok verim sağlayacağı söylenmektedir. Hatta petrolden elde edilen enerjinin önemini düşüreceği, petrolle enerji sağlayan kuruluşların yeni tercihi olup petrol fiyatlarının büyük oranda düşmesine sebep olacağı tahmin edilmektedir.

Kaya gazı Türkiye

Dünyanın gelecek vadeden enerji kaynaklarından biri olan Kaya gazı Türkiye toprakları üzerinde de ciddi bir rezerve sahip olduğu bilinmektedir.

Kaya gazını çıkarabilmek için belli bir miktarda su gerekir. Kayagazını çıkarma işlemi frackling olarak da anılmaktadır. Bu yöntemde içinde gaz bulunan kayalarda belli çatlaklar açılarak su basılır ve içerideki gaz bu su yardımıyla dışarı çıkarılır. ABD, Çin, Kanada ve Avustralya kayagazının çıkarılmasına önem veren başlıca ülkelerdir. Bununla birlikte Polonya, Norveç gibi ülkeler de Avrupa’da bu enerji kaynağına önem veren başlıca ülkelerdir.

Kaya gazı Türkiye’de özellikle sanayi alanında petrolün yerine geçeceği öngörülmektedir. Çünkü kaya gazının elde edilmesi daha kolay bir enerji kaynağı olmakla birlikte daha sağlıklı ve daha az risk taşıyan bir enerji kaynağıdır.

Kaya gazının kullanılması

Kaya gazının kullanılması önümüzdeki yıllarda sanayide olduğu gibi kişisel alanlarda da yoğun olarak kullanılacağı tahmin edilmektedir. Yoğun kıvamlı bir gaz olduğu için kişisel ısınma ve yemek pişirme sistemlerinde daha az miktarlarda daha yüksek bir performans sağlayacağı söylenen bu gazın kişisel kullanıma açılabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Kaya Gazı Kullanımı

Türkiye’de kaya gazı açısından ciddi rezervler bulunduğu da tahminler arasındadır. Bu yüzden birkaç yıl içinde ülkemizde kaya gazı kullanımı artacağı bilinmektedir. ABD’de kullanıldığı ilk yıllarda çeşitli kazalara sebep olduğu için pek tercih edilmemiştir ancak ilerleyen teknolojiyle daha sağlıklı ve risksiz bir şekilde elde edilebilmekte ve kolaylıkla kullanıma sunulabilmektedir.

Kayya gazı enerjisi

Kayagazının gelecek vadeden bir enerji kaynağı olduğunu söylemek zor değil.

Kaya Gazı Enerjisi; Hidroelektrik enerji, Jeotermal enerji, Güneş enerjisi, Rüzgar enerjisi, Hidrojen enerjisi, Doğalgaz ve petrol enerji çeşitleri ve enerji kaynaklarındandır.

Klima teknik servisi

Aluşlar Teknik Servis firması olarak Doğalgaz sobası, Kombi ve Klima teknik servisi olarak hizmet sunmaktayız 0532 706 99 51

Teknik Servis Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir