Çarşamba , Mayıs 15 2024
Doğalgaz
Doğalgaz

Doğalgaz Nedir? Doğalgaz Hakkında Genel Bilgiler – Kombi Servis

Doğalgaz Nedir? Doğalgaz Hakkında Genel Bilgiler; Başta Metan (CH4) ve Etan (C2H6) olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Doğal gaz renksiz, kokusuz havadan hafif bir gazdır.

Doğalgaz Nedir?

Doğal gaz, çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Renksiz ve kokusuz bir gaz olmakla birlikte yeraltında ve denizlerde doğal olarak bulunmaktadır.

Doğalgaz Hakkında Genel Bilgiler

Çeşitli sistemlerle çıkarılan doğal gaz ısınmak için kullanılan en avantajlı enerji kaynağıdır. Gerek bireysel ısınma, yemek pişirme gibi ihtiyaçlarda gerekse sanayi üretiminde kullanılan bir kaynak olan doğalgazı, her geçen yıl önemini biraz daha arttırmaktadır. Diğer ısınma kaynaklarına göre daha kolay bir kullanıma sahip olmakla birlikte hem daha az masraflı hem de daha sağlıklıdır. İletimi ve yakılması oldukça kolaydır.

Doğalgaz, kokusuz bir gazdır bu yüzden ısınma sistemlerinde kullanılacak gaza, gaz kaçağı anında fark edilmesi için koku verici bir madde katılmaktadır.

Doğalgaz Hakkında Genel Bilgiler, diğer enerji kaynaklarına göre hem daha kullanışlı hem de daha ekonomiktir. Bu enerjiyle ısınmak veya yemek pişirmek için şebekedeki gazın kullanılabileceği cihazları satın alarak gaz sistemlerine bağlamak yeterlidir. Doğalgazın diğer enerji kaynakları gibi tütme, duman çıkarma veya patlama riskleri bulunmamaktadır bu yüzden yaygın bir biçimde tercih edilmektedir ve önümüzdeki yıllarda daha çok yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir. Ancak yanıcı bir madde olduğunu unutmamak gerekir bu yüzden doğalgazla çalışan ısıtma cihazlarına sık sık kombi bakımı yaptırmak elzemdir.

Kombi Servis

Kombi Teknik Servis Firmamız tarafından sağlanan doğal gaz ve kombi servis, tamir ve bakım hizmetlerinden faydalanarak bu enerji kaynağını sağlıklı ve ekonomik bir biçimde kullanmanız mümkün olacaktır.

Doğalgaz ile çalışan ısıtma sistemleri

Doğal gaz ile çalışan ısıtma sistemleri bütün ortamın eşit derecede ısınmasını sağlar. Odun, komür sobası, tüple çalışan sobalar sadece bulundukları yeri ısıtırken doğal gazla çalışan sistemler ısının borular aracılığıyla dairede dolaşmasını ve mekânın eşit şekilde ısınmasını sağlar.

Bu ısınma sistemleri daire içindeki kombilere veya binalardaki genel merkezi ısıtma sistemlerine bağlı olarak çalışırlar. Gaz iletiminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için bu sistemlere sık sık bakım yapılmalıdır. Bununla birlikte sistemlere ısı sağlayan cihazların bakımını yapmak da elzem biçimde önemlidir. Isı iletenlerindeki ve diğer iç parçalardaki küçük bir sorun bile gazın yeterli ölçüde iletilememesine ve ısının sağlanamamasına sebep olabilir. Böyle durumlarda kombi tamiri alanında uzman firmamızdan yardım almanız faydalı olacaktır.

Doğalgaz Gaz Kaçağı

Doğalgaz Gaz Kaçağı
Doğalgaz Gaz Kaçağı

Doğal gaz her ne kadar diğer ısıtma sistemlerine göre daha sağlıklı ve daha az sağlık riski taşıyan bir enerji kaynağı olsa da Doğalgaz Gaz Kaçağı durumunda büyük sağlık riski taşıyabilir.

Gazın insan vücuduyla doğrudan etkileşiminin her durumda zararlı olacağını unutmamak gerekir. Borulardaki bir gaz sıkışması aşırı basınç sonucu gazın dışarı salınımına sebep olabilir.

Eğer gaz kokusu duyuluyorsa derhâl cihazlar kapatılmalı, gaz vanası kapatılarak akım engellenmeli ve ortam havalandırılmalıdır. Bununla birlikte doğalgazlı cihazlara ve sistemlere belirli periyotlarla bakım yaptırarak gaz kaçaklarının önüne geçmek de mümkündür.

Doğalgaz Kombi Bakımı

Firmamız tarafından sağlanan doğalgaz kombi bakımı ve  soba bakımı hizmetinde gaz kaçağına sebep olabilecek bütün etkenler titizlikle kontrol edilmekte bu konuda ciddi önlemler alınarak doğalgazın sağlıklı bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır.

Teknik Servis Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir